E.F.E.- POLSKA (Ecole de formation à l'enseignement) stwarza możliwości pogłębiania znajomości Aikido, oferując szkolenia i stałe podnoszenie kwalifikacji przyszłych kadr nauczycielskich Aikido. Szkoła ta działa w porozumieniu z francuską szkołą nauczycielską E.F.E. A.A.A. utworzoną w 1981 r. przez Mistrza Andre Cognard 8° Dan. Dzięki temu uczestnicy E.F.E. - POLSKA mogą brać udział w stażu Aikido, będącym podsumowaniem całego cyklu E.F.E., który odbywa się co roku na przełomie kwietnia i maja we Francji.
Staże te prowadzone są głównie w weekendy i charakteryzują się dużą intensywnością ćwiczeń. Zajęcia prowadzone są od rana do wieczora, wszyscy ćwiczący przebywają cały czas razem na macie: wspólnie ćwiczymy Aikido, wspólnie jemy posiłki na macie, wspólnie bawimy się i odpoczywamy w nocy. Mimo, iż z początku może się to wydawać dziwne, każdy kto choć raz uczestniczył w takim stażu, wie jak dzięki temu różni się od innych "standardowych" staży Aikido.
W ramach EFE funkcjonują grupy o bardzo zróżnicowanym stopniu zawansowania: od 4o kyu wzwyż do grup składających się z osób posiadających przynajmniej 3o Dan. Co roku w maju odbywa się wspólny staż EFE dla członków wszystkich grup EFE, w którym uczestniczą aikidocy z całej Europy.
W Polsce EFE1 to cykl 4 staży, a EFE2 - 3 staży przeznaczony wyłącznie dla członków Kokusai Aikido Kenshukai. W zajęciach tej grupy EFE2 mogą brać udział osoby początkujące do stopnia 4 kyu włącznie. Grupa EFE1 - od 3 kyu w górę lub z 3 letnią aktywną praktyką oraz zaproszone osoby.
Podczas ich trwania odbywają sie również staże otwarte dla wszystkich chętnych.
Różnią się one ilością godzin ćwiczeń podczas dnia treningowego, oraz ilością przekazanej wiedzy.
Cykl szkoleń EFE w Polsce, prowadzą:
· Patrick Matoian sensei 6° Dan, pełniący rolę nauczyciela-opiekuna Polskiej Akademii Aikido jest bezpośrednim uczniem shihan Cognard Andre 8 dan, dyrektorem technicznym Autonomicznej Akademii Aikido (3A ) na obszarze północnej Francji, naucza Aikido w wielu krajach na całym świecie, min. we Francji, Indiach, Syrii i Polsce. Matoian sensei rozszerza swoje nauczanie prowadząc warsztaty Aikido dla aktorów, cyrkowców, tancerzy baletowych, malarzy, znajdując wspólne płaszczyzny w różnych dziedzinach życia i twórczości.
· Bieńkowski Dariusz sensei 5° Dan stoi na czele Polskiej Akademii Aikido, będącej członkiem międzynarodowej organizacji Kokusai Aikidô Kenshukai (Kobayashi Hirokazu Ha). Posiada on 26-letnie doświadczenie w Aikido.