kokusai-logo.gif

Kielecki Klub Aikido Kobayashi

Kokusai Aikido Kenshukai (Kobayashi Hirokazu Ha)
kokusai-logo.gif
.: Strona główna :.|.: Aikido :.|.: Aikitaiso :.|.: Reiki, akupresura :.|.: Słowniczek :.|.: Mistrzowie :.|.: Gdzie i kiedy ćwiczymy :.|.: Kontakt :.
.: Staże, zgrupowania, seminaria, obozy :.|.: Aikido w internecie :.|.: Regulamin :.
Wyślij im kartkę!

Dobry dzień by poczuć się
po prostu dobrze lub całkiem rewelacyjne po
treningu aikido - co wybierasz?

Ostatnia aktualizacja:

Strona Główna >> Zdrowie >>

Zapisy - treningi
Zaprenumeruj bezpłatny biuletyn
E-mail:*
Imię:*
Nazwisko: Zgadzam się z Polityką Prywatności

* - pola wymagane

Zdrowie

Potrzebna wiedza - czytaj i oszczędź swój kawałek lasu

Reiki - czym jest

Otaczająca nas przestrzeń - Wszechświat - pełna jest nieskończonej i niewyczerpywalnej energii. Właśnie ta pierwotna, uniwersalna i twórcza siła jest źródłem energii utrzymującej nas przy życiu. Można powiedzieć też, że nas karmi, ubiera i otacza swoją miłością.

REIKI nie jest religią. To naturalna metoda uzdrawiania ciała i duszy, Koi nerwy, przywraca równowagę energetyczną ciała. Jest podobna do bioterapii, w której ważne są układy dłoni. Jeśli uświadomisz sobie drzemiącą w tobie siłę, możesz uzdrawiać siebie i innych, możesz pomagać miłością, sercem i dłońmi. REIKI jest naturalną energią uzdrawiającą płynącą w potężnej i skoncentrowanej formie przez dłonie.

REIKI to odkryta na nowo, tysiącletnia metoda naturalnego uzdrawiania. W ciągu długiej historii ludzkości istniały metody polegające na przekazywaniu przenikającej wszystko Uniwersalnej Energii Życiowej. Siły, która tworzy i zachowuje całe życie we Wszechświecie. Wszyscy posiadamy siłę REIKI - Uniwersalną Siłę Życia, która dana jest nam od urodzenia. Uniwersalna Energia Życia może być obudzona w każdym człowieku i zaktywizowana poprzez odpowiednie wtajemniczenia w ten sposób, że przez dłonie popłynie uzdrawiająca i harmonizująca siła. Każdy może łatwo się tego "nauczyć" - począwszy od dziecka aż do późnego wieku można zdobyć inicjację REIKI. Możliwość posiadania wiedzy na temat REIKI nie wymaga specjalnych predyspozycji. Do przekazania wiedzy na temat REIKI potrzebny jest jedynie uprawniony Mistrz REIKI, który w trakcie seminarium dokonuje przeniesienia Siły. I ty możesz stać się "Kanałem" Wielkiej Boskiej Energii Miłości o Boskiej Siły. To ona jest źródłem; przepływa przez wyższe istoty - takie jak archanioły, święci mistrzowie, wielcy nauczyciele duchowi czy aniołowie uzdrowiciele - aby dotrzeć do duszy terapeuty, a stamtąd do jego ciała eterycznego i wreszcie do ciała fizycznego pacjenta. Boska energia lecznicza posiada potężną (chociaż niezwykle subtelną) moc. Pacjent, chcąc osiągnąć szybkie uzdrowienie, powinien maksymalnie nastawić się na jej odebranie. W przeciwnym razie uzdrawianie będzie przebiegało bardzo powoli, a nawet, jeśli nie jest receptywny, wcale nie nastąpi.

Pojęcie REIKI pochodzi ze słownika japońskiego i oznacza "Uniwersalną Energię Życiową". Słowo REIKI składa się z dwóch sylab REI i KI.

REI to "Uniwersalna Energia Życiowa", a także aspekt duchowy kierujący naszą uwagę na każdą uniwersalną duchową praprzyczynę.

KI jest częścią REI i przepływa przez wszystko, co żyje i jednocześnie jest naszą witalną energią życia.

KI jest odpowiednikiem chrześcijańskiego słowa "Światło". U Chińczyków występuje jako "QI" u Hindusów "Prana", "MANA" u Kahunów (inne znaczenia to: "Bioplazma", "Bioenergia" lub "Energia Kosmiczna").

Energia uzdrawiająca w systemie USUI jest przekazywana spontanicznie.

do góry

Jak działa REIKI?

- przywraca harmonię duchową.

- wspiera naturalny proces samouzdrawiania.

- ożywia ciało i umysł.

- przywraca dobre samopoczucie.

- wyrównuje gospodarkę energetyczną.

- uwalnia blokady i odpręża ciało.

- oczyszcza z toksyn.

- dostosowuje się do naturalnych potrzeb biorcy.

REIKI jest bardzo przyjemną całościową metodą uzdrawiania. REIKI wspomaga różne zabiegi medyczne (oczyszczanie z zanieczyszczeń, wspomaganie przy różnego rodzaju masażach takich jak: akupresura, masaż klasyczny, kosmetyczny, shiatsu), a także akupunkturę, psychoterapię, rebirthing (terapię oddechową).

REIKI skutkuje tam, gdzie istnieje możliwość dotyku dłońmi. Stosuje sie również oddziaływanie na odległość. Dłonie, które udzielają REIKI wypromieniowują uzdrawiającą energię. REIKI doprowadza ciało i psychikę do równowagi, gdyż działa na różnych płaszczyznach:
- cielesnej
- duchowej
- emocjonalnej
- psychicznej

REIKI pomaga samoleczeniu poprzez wzmacnianie ducha i ciała. Usuwa blokady w ciele, oczyszcza, wycisza, wyrównuje energię w ośrodkach siły w ciele (czakramach).

Dzięki REIKI doznajesz przemiany duchowego oświecenia przez psychiczny wzrost oraz poznanie, zaakceptowanie i pokochanie siebie.

REIKI pomaga człowiekowi w osiągnięciu harmonii fizycznej, umysłowo - duchowej i mentalnej.

Siłą REIKI sprawiamy sobie ogromny prezent. Przy udzielaniu REIKI jesteśmy więcej niż jednym "kanałem"; my jesteśmy REIKI, my jesteśmy uniwersalną Energią.

To "Bóg jest w nas i to On nas uzdrawia. Bóg działa potężnie". To nie nasze "ego" uzdrawia - robi to Bóg.

Chciałabym dodać, że REIKI nigdy nie może zaszkodzić, gdyż płynie w takiej ilości, jakiej potrzebuje odbiorca.

Na terapeutę przekazującego REIKI również wpływa uzdrawiająco, ponieważ on jest "kanałem" podczas terapii oraz źródłem tej energii (oddaje się do dyspozycji jako przekaziciel).

Podczas przekazywania energii REIKI ciału biorcy terapeuta także zostaje naładowany energią REIKI.

Odbiorca REIKI najczęściej reaguje odprężeniem, dużym zrelaksowaniem całego ciała i umysłu, a może nawet usnąć (REIKI w tym przypadku nie doznaje żadnego uszczerbku). Często w trakcie terapii masażem REIKI uwalniają się różne blokady, stare przeżycia, emocje, które mogą objawić się płaczem lub śmiechem.

REIKI sama znajduje drogę do potrzebujących jej rejonów ciała. Jest wyposażona w większą mądrość niż nasz ludzki rozum może osiągnąć. REIKI pragnie doprowadzić człowieka do całościowego powrotu do zdrowia na każdym poziomie: ciała, ducha, emocji i uczuć. Zdarza się, i to bardzo często, że osoba, która dzięki REIKI wróciła do zdrowia chce sama przystąpić do inicjacji REIKI, aby pomagać sobie i innym.

Terapia REIKI jest czerpaniem siły z Kosmicznej Uniwersalnej Energii.

Kluczem do siły REIKI jest prostota. Sztuka uzdrawiania REIKI poprowadzi nas Wspaniałą Drogą Rozwoju i Miłości. Miłość jest siłą, która jednoczy i prowadzi do coraz doskonalszej jedności, aż do całkowitego zjednoczenia się ze Wszechświatem.

Właściwym celem człowieka jest urzeczywistnianie stanu jedności i życie zgodnie z jego zasadami. REIKI może nam pomóc w powrocie do bycia jednością i szczęśliwością.

REIKI nie jest formą spirytyzmu służącą do wywoływania duchów lub demonów. Nie ma nic wspólnego z okultyzmem więc jeśli udzielasz REIKI nie stajesz się czarnoksiężnikiem.

W świadomości człowieka zachowała się boska iskra pochodząca ze światła i miłości, która dąży do tego, aby stać się na ziemi "Kanałem Światła" dla uzdrawiającej Uniwersalnej Energii Miłości.

Wyższe "ja" człowieka jest zawsze obecne w blasku Światła. Towarzysząc mu kieruje się wciąż ku Światłu do momentu, gdy człowiek sam nie rozpozna Światła. Możemy wejść w bezpośredni kontakt z naszym wyższym "ja", a ponadto z Uniwersalną Energią. Dokonuje się to przez kanał świetlny, który nazywamy Kanałem uzdrawiającym. Może on zostać zablokowany przez nasze negatywne myśli i uczucia. Poprzez Inicjacje REIKI Kanał zostaje oczyszczony i odblokowany. REIKI jest najczystszym pożywieniem, które odczuwamy w naszych dłoniach i w naszym ciele.

REIKI to naturalna energia uzdrawiająca płynąca w potężnej, skoncentrowanej formie przez dłonie, które są "Kanałem" energii REIKI.

Aby stać się "Kanałem" REIKI musisz osiągnąć wiedzę płynącą z inicjacji I-go stopnia. Jeśli chcesz przejść na wyższy poziom wibracji, to po trzech miesiącach możesz dostąpić inicjacji II-go stopnia. Ta uniwersalna, boska siła należy do wszystkich, którzy są gotowi przyjąć dar uzdrawiających dłoni. Energia uzdrawiająca REIKI w systemie USUI przekazywana jest spontanicznie przez nałożenie rąk na własne lub inne ciało. Siłę przekazanej energii reguluje ciało odbiorcy (czerpie tyle, ile potrzeba).

REIKI przenika przez każdy materiał: ubrania, opaski gipsowe, bandaże lub metal. Terapeuta jest Kanałem REIKI przekazującym Uniwersalną Energię Życiową.

Każdy (nawet dziecko), kto szuka uzdrowienia może się nauczyć jak być "Kanałem" REIKI. Należy jednak pamiętać, że REIKI może być przekazana jedynie przez Mistrza REIKI. Aby otrzymać REIKI nie trzeba żadnych wiadomości wstępnych. Wystarczy mieć otwarte serce i obiecać sobie, że będzie się stosować REIKI.

do góry

Duchowe Deguły Życia Reiki

* Właśnie dziś nie złość się

* Właśnie dziś nie martw się

* Szanuj swoich rodziców, nauczycieli i starszych

* Zarabiaj uczciwie na swój chleb

* Okazuj wdzięczność wszystkiemu co żyje

do góry

Linia przekazu

dr Mikao Usui
|
V
dr Chujiro Hayashi
|
V
Hawayo Takata
|
V
Iris Ishikura
|
V
Krystyna Borkowska
|
V
Janina Ewa Jabłońska
|
V
Piotr Czajkowski
do góry

Przekaz energii

Raz w tygodniu w środy o godzinie 22:00 Wielka Mistrzyni Reiki Janina Ewa Jabłońska wysyła wszystkim ludziom i istotom potrzebującym miłości, a także matce Ziemi i całemu Wszechświatowi.

Możesz się z nią połączyć w tym przekazie energii Reiki zarówno jako odbiorca jak i wysyłający.

do góry

Nota o mistrzyni

Janina Ewa Jabłońska jest Wielką Mistrzynią REIKI - Uniwersalnej Energii Życia i Miłości. Po raz pierwszy zetknęła się z tą metodą uzdrawiania na początku 1989 roku. Wtedy osiągnęła inicjację I-go i II-go stopnia REIKI. Od tego czasu pracowała, odnosząc duże sukcesy, aż została inicjowana na Mistrza REIKI w dwóch liniach - The Reiki Alliance i American International Reiki Associate. Dzisiaj naucza i inicjuje w REIKI na wszystkich poziomach. Przekazuje swą wiedzę również tym, którzy chcą zostać Mistrzami.

Na drodze swego rozwoju duchowego studiowała różne metody medycyny niekonwencjonalnej i wprowadzała je do swej pracy uzdrowiciela. Janina Ewa Jabłońska ma pięć wtajemniczeń Energii Uniwersalnej, do których również inicjuje. Jest także Mistrzem Programowania Neurolingwistycznego i Mistrzem Konchy stosowanej przez Indian Hopi (metody uzdrawiania ziołowymi Konchami i świecami). W swojej pracy wykorzystuje wiedzę Kahunów. Jest także rebirtherem rejestrowanym z certyfikatem oraz doradcą metafizycznym. Ze wszystkich tych metod korzysta w pracy indywidualnej i grupowej. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Rebitrherów Polskich, członkinią Stowarzyszenia Bioterapeutów BIOPOL, a także Stowarzyszenia Przyjaciół Huny.


tekst pochodzi z książki J. E. Jabłońskiej"Światło i moc Reiki"

do góry

Akupresura

WPROWADZENIE DO TEORII RECEPTORÓW

Refleksologia / refleksoterapia stóp to metoda leczniczego masażu stóp, w której stymulowane są określone punkty i strefy odruchowe na stopach, odpowiadające poszczególnym narządom i układom ludzkiego ciała. Refleksologia to nauka o punktach reflektorycznych (odruchowych) na stopach, a refleksoterapia to wykorzystanie tej wiedzy w praktyce, czyli podczas zabiegu masażu stóp. Niemniej te dwa terminy stosuje się zamiennie.

Co to są receptory?

Receptory stanowią unerwione punkty pozostające w związku z odpowiednią częścią ciała ludzkiego. Znajdują się w całym ciele ludzkim. Jednak jeżeli chodzi o receptory omawiane w niniejszym opracowaniu, to znajdują się one przede wszystkim w stopach. Ma to swoje uzasadnienie, gdyż żadna inna część ciała ludzkiego nie jest tak zaniedbana i zmarniała jak właśnie nasze stopy. Z punktu widzenia natury przewidziano, iż człowiek będzie chodził boso, a chodząc po żwirze i kamieniach będzie uruchamiał wymienione receptory. Środo­wisko się jednak zmieniło. Grunt, a więc "pole pracy" naszych stóp już nie jest nierówne, lecz wyrównane i wyasfaltowane. Do tego dochodzi jeszcze pro­blem obuwia. Długoletnie zmuszanie do poruszania się w tej klatce hamowało i hamuje krwiobieg. Skutkiem tego jest ziębnięcie stóp, a co gorsze, niedo­krwienie receptorów, które nie mogą w sposób wystarczający spełniać swoich funkcji.

W jaki sposób działają receptory?

Poprzez masaż receptorów osiągamy lepsze ich ukrwienie, a co za tym idzie również odnośnego narządu. Dlaczego i w jaki sposób się to odbywa nauka je­szcze nie wyjaśniła, ale że tak jest, mamy szereg dowodów Jeżeli na przykład masujemy środkowy palec u nogi (receptor środkowego palca u ręki), to po krótkim czasie można Już stwierdzić, iż palec ten jest najcieplejszy w całej rę­ce, a więc najlepiej ukrwiony.

Dlaczego ukrwienie Jest tak ważne?

Ukrwienie jest warunkiem życia każdego narządu, ponieważ krew jest środ­kiem transportującym:
- wszelkie substancje odżywcze,
- tlen,
- hormony,
- przeciwciała i również
- produkty rozpadu.
Zastanawiające jest to, że wszelkie zakłócenia lub uszkodzenia w całym ustroju (narządy i mięśnie) mogą być wyleczone tylko w drodze ich odpowied­niego ukrwienia. Oznacza to, że im lepsze ukrwienie, tym szybciej przebiega proces leczenia. Z doświadczeń jasno wynika, że przy złym krwiobiegu proces leczenia bardzo często trwa długo.

Jaki jest związek refleksologii z meridianami?

Zgodnie z tradycją medycyny chińskiej organizm ludzki funkcjonuje prawidłowo dzięki swobodnemu przepływowi energii życiowej (chi) przez kanały, nazywane również ścieżkami energetycznymi lub meridianami. Jeżeli dojdzie do zastoju energii w meridianach, to krążenie energii zostanie zaburzone i rozpoczyna się proces chorobowy.

Według Inge Dougans  koncepcja kanałów energetycznych jest podstawą funkcjonowania akupunktury i refleksologii. Szlaki energii w organizmie, zwane meridianami przebiegają w określony sposób przez ciało, a zablokowania meridianów powodują choroby i różne objawy. Refleksoterapia stóp koncentruje się na odcinkach meridianów znajdujących się w stopach, które są stymulowane za pomocą specyficznych technik manualnych. Skuteczność zabiegów refleksologicznych przypisuje się masażowi punktów reflektorycznych stóp odpowiadających poszczególnym narządom organizmu oraz stymulacji sześciu meridianów penetrujących najważniejsze narządy wewnętrzne organizmu. Takie oddziaływanie terapeutyczne pomaga usunąć zablokowania energetyczne w meridianach i powoduje tym samym swobodny i niezakłócony przepływ energii ciała (energii chi). Wiedza o meridianach może pomóc w dokładniejszym zrozumieniu "szlaków" choroby, a tym samym w lokalizowaniu i rozumieniu szeregu zmian chorobowych atakujących organizm.

Wiele lat praktyki leczniczej, dokładna analiza najróżniejszych objawów i schorzeń pacjentów oraz porównywanie setek historii chorobowych, doprowadziło do niezaprzeczalnych wniosków o istnieniu związku między kanałami energetycznymi opisanymi przez akupunkturę chińską i teorią refleksologii.

Punkty akupunktury charakteryzują się szczególnymi właściwościami morfologicznymi i bioelektrycznymi i w przypadku dolegliwości i schorzeń mogą być nawet bolesne. W punkcie aku­punktury znajdują się większe, aniżeli w obszarze skóry przyległej, skupiska zakończeń nerwowych, zdolne do przewodzenia różnego rodzaju bodźców. Ponadto punkt akupunktury posiada większą elektroprzewodność i pojemność elektryczną oraz mniejszy opór elektryczny.

Punkty akupunktury często nazywane są stacjami nadawczo-odbiorczymi organizmu. Odgrywają one wyjątkową rolę, gdyż łączą organizm z otoczeniem. Stanowią bardzo czuły i specyficzny układ biologiczny, za ich pomocą organizm odbiera i wysyła informacje. Organizm cechuje przecież duża zmienność czułości, wynikająca ze zmieniających się warunków środowiska oraz różnych stanów emoc­jonalnych. I właśnie poprzez masowanie punktów akupunktury regulować możemy biologiczną i energetyczną czułość tego układu nadawczo-odbiorczego.

Masaż punktu akupunktury wywołuje efekt piezoelektryczny, piroelektryczny oraz endorfinowy. Efekt piezoelektryczny to przetworzenie energii me­chanicznej masażu (ucisk, rozciąganie, skręcanie) na energię elektrycz­ną. Zaś efekt piroelektryczny uzyskujemy pod wpływem zmiany temperatury, która polaryzuje ładunki elektryczne w punktach bio­logicznie czynnych.

Punkty akupunktury to również stacje przekaźnikowe energii Qi, zdolne zarówno do absorbowania, jak i emitowania energii Qi do otoczenia.

Każda istota żywa, w tym i człowiek, posiada własne biopole — własną aurę. To biopole, które dr Burr nazywa polem życia, posiada liczne podpola (pola komórkowe, narządowe, tkankowe) i jak gorset obejmuje ciało ludzkie. Oczywiście biopole to ma naturę fizyczną, można więc je wyznaczyć i zmierzyć rożnymi metodami. Jedna z nich, znana od dawna i najbardziej powszechna to metoda pomiaru aury człowieka za pomocą fotografii kirlianowskiej. Większość badaczy jest zdania, że biopole człowieka to najprawdopodobniej pole elektromagnetyczne. Przez masowanie punktów akupunktury wpływamy nie tylko na krążenie energii Qi w meridianach, ale także oddziałujemy na biopole ustroju.

Zakłócenia w układzie receptorów

Naciskając receptor stwierdzamy często większe lub mniejsze stwardnienia: tzw. złogi pochodzenia mocznikowego (kryształki kwasu moczowego) i innych substancji osadowych. W jaki sposób powstają te złogi? Tworzą się one jedy­nie w miejscach źle ukrwionych. Tak Jak w rwącym potoku nie zatrzymują się kamienie, również i w naczyniach krwionośnych i tkance nie powinny pozosta­wać żadne substancje osadowe, jeżeli oczywiście mamy do czynienia z prawi­dłowym ukrwieniem. Jeżeli jednak w rzece jest niewielka ilość wody, to prąd nie jest w stanie usunąć rzeczy niepotrzebnych. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku niedostatecznego ukrwienia - w miejscach źle ukrwionych tworzą się złogi substancji osadowych. W zależności od wielkości tych złogów na­stępuje zakłócenie w ukrwieniu danego narządu. Powstaje więc sprzężenie zwrotne pomiędzy narządem a receptorem, przy czym występuje wzajemne zależno­ść.

Co najpierw ulega uszkodzeniu? Receptor czy narząd? Możliwe są oba przypadki. Załóżmy, że nastąpił wypadek. W tym przypadku uszkodzeniu ulega naj­pierw narząd, ale po upływie poniżej 10 minut zostaje przekazana informacja do receptora - przy ucisku reaguje on gwałtownym bólem (np. uszkodzenia barku). Częściej jednak występuje przypadek odwrotny, tzn. jako pierwszy zostaje uszkodzony receptor (obuwie!) czego skutkiem jest ujemne oddziaływa­nie na pracę danego narządu. Może również się zdarzyć, iż przy badaniu receptorów u jakiegoś człowieka nie znajdziemy punktu właściwie reagującego. Nie oznacza to, że dany człowiek jest śmiertelnie chory, lecz że jego ustrój - prosto mówiąc - nie jest w pełni sprawny. Receptor rejestruje najdrobniejsze uszkodzenie. Ponie­waż jednak każde duże uszkodzenie zaczyna się od małego, nie należy czekać na wystąpienie poważnego schorzenia, lecz starać się, aby działanie rozpo­częło się już na samym początku. Mówi się dzisiaj bardzo dużo o działalności profilaktycznej. Profilaktyka oznacza zapobieganie, a w tym przypadku nie ma lepszej metody niż receptorologia (refleksologia). Może jednak istnieć możliwość, iż dany człowiek z niewiadomych przyczyn nie reaguje w miejscu danego receptora, mimo że wiadomo, iż narząd jest bardzo słaby. Abstrahując od fałszywej diagnozy mamy do czynienia tylko z jednym wyjaśnieniem: stopa jest stwardniała. Najpierw należy usunąć złogi, następnie dany punkt gwałtownie zareaguje.

do góry

Jak masowaćWspółczesność opracowała wiele szkół i technik refleksologicznych. Podobne formy leczniczego masażu stóp były praktykowane w różnych częściach świata na przestrzeni wieków. Fascynacja stopami w tym aspekcie sięga dalekiej przeszłości do czasów starożytnych Chin i Egiptu.

W jaki sposób można działać na receptory?

Każdy może poddać się masażom - od niemowlęcia do późnej starości. Zasadniczo występują dwie możliwości masażu:
1. masaż ręczny oraz
2. masaż w ruchu przy chodzeniu

Gdzie rozpoczynamy masaż? Ogólna struktura.

Receptorologia nie powinna zajmować się jedynie symptomami, lecz usuwać istotę schorzeń. A więc nas interesuje zawsze przyczyna, l okazuje się, że w ludzkim ustroju nigdy nie jest osłabiony tylko Jeden narząd. Wy­nika to z tego, iż wszystkie narządy zależne są od siebie: jedno uszkodze­nie powoduje inne. Dlatego też musimy się starać, aby nasz cały ustrój był sprawny.
Jeżeli nie mamy do czynienia z ostrym przypadkiem, jak np. atak serca, atak migreny lub zranienie (w tym przypadku należy natychmiast masować odpowiednią strefę) rozpoczynamy zawsze w sposób następujący:

1. Nerki, moczowód i pęcherz, aby substancje trujące (kwas moczowy) wyzwolone wskutek masażu zostały wydalone i nie przedostały się do krwiobiegu. Na początku układowi poświęca się najwięcej czasu.
2. Głowa - centrum sterujące każdym narządem.
3. Żołądek, jelita, wątroba i trzustka. Narządy odtruwające i przemiany materii. Od ich działania zależy, czy występują produkty regeneracyjne dla każdego narządu.
4. Punkty limfatyczne, wskutek czego zagwarantowany jest rozpad produktów osadowych i wystarczająca ilość przeciwciał.
5. Pozostałe wrażliwe punkty.

Jak długo należy masować dziennie?

Każdy receptor można masować bez szkodliwości przez 5 minut. W przypadku ostrego ataku czas ten można podwoić. Ostrożność zaleca się tylko przy receptorach wątroby i kręgosłupa. Receptor wątroby może być masowa­ny powyżej 5 minut tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia z wystarczające wydolnością nerek. W przeciwnym razie wyzwoli się duża ilość substancji trujących, które nie zostaną wydalone i przedostaną się do krwiobiegu. Tego chcielibyśmy uniknąć.
Receptor kręgosłupa nie powinien być masowany zbyt długo, gdyż wskutek zwiększonego ukrwienia mogą nastąpić przejściowe reakcje. Jeśli chcecie odbudować swój organizm zalecam Warn abyście poświęcali receptorologii pół godziny dziennie.

Moja propozycja:
Na obu stopach około 5 minut dla nadnercza, nerek, moczowodu i pęcherza, około 3 minut dla głowy i karku, około 2 minut na jeden punkt limfatyczny (6 minut) i jeszcze 2 minuty na każdy chory punkt. A więc mamy już prawie pół godziny wykorzystane.

do góry

Możliwe reakcje

Wskutek intensywnego pobudzenia danego narządu mogą (nie muszą) wystąpić przejściowe reakcje, które najczęściej zanikają po krótkim czasie. Ważnym jest, aby nie bać się tych sytuacji i nie przerywać masa­ży. Należy się liczyć z następującymi przejściowymi reakcjami:

- opuchnięcie nadgarstków, szczególnie u osób z lymphostasą;

- żylaki, których występowanie się nasila, żyły te muszą transportować więcej krwi, w związku z czym stają się bardziej widoczne;

- rana w nodze. W przypadku nóg źle ukrwionych i mających tendencje do otwartych ran. Reakcja ta jest o tyle pozytywna, że substancje trują­ce nie ulegają rozpadowi wewnątrz, lecz w ten sposób zostają wydalone z ciała ludzkiego;

- podwyższona temperatura. Przy masowaniu gruczołów limfatycznych, ale tylko wtedy, gdy w organizmie znajduje się ukryta infekcja;

- zwiększone bóle w danym narządzie;

- niebieskie plamy, jeżeli bilans wapnia jest nieprawidłowy

do góry

Przeciwwskazania:

- choroby skórne występujące na stopach (grzybica) rany i owrzodzenia,

- złamania lub inne uszkodzenia stóp

- zapalenie żył i układu limfatycznego

do góry

Stopa- receptory


opracowano na podstawie książki siostry Heidi Masafret "Akupresura"
"Qigong. Uzdrawiające ćwiczenia chińskie" Zygmunta Bronza oraz
strony The International School of Reflexology and Meridian Therapy (Międzynarodowa Szkoła Refleksologii i Terapii Meridianowej) - ISRMT

do góry
Reiki

Co to jest?
Jak działa?
Reguły
Linia przekazu
Przekaz energii
J. E. Jabłońska
Akupresura

Tytułem wstępu
Jak masować
Możliwe reakcje
Przeciwwskazania
Stopy
Zapraszamy dorosłych i młodzież od lat 12.
.: Strona główna :.|.: Aikido :.|.: Aikitaiso :.|.: Reiki, akupresura :.|.: Słowniczek :.|.: Mistrzowie :.|.: Gdzie i kiedy ćwiczymy :.|.: Kontakt :.
.: Staże, zgrupowania, seminaria, obozy :.|.: Aikido w internecie :.|.: Regulamin :.|.: Polityka prywatności :.